Поврзи се со нас

Фудбал

Андреа Пирло вети промени во тимот на Јувентус пред дербито

Јувентус и Наполи ќе го одиграат дербито во Италија во недела од 20.45 часот, а тренерот на Старата дама Андреа Пирло најавува промени.

Постои загриженост дека овој натпревар ќе биде одложен затоа што Пјотр Зиелински е позитивен на КОВИД-19, но засега нема официјални одлуки.

„Мислам дека не постои ризик натпреварот да не се одржи, бидејќи изјавата на Лега Серија А даде доста јасни упатства. Се подготвувавме за која било друга игра и ситуацијата не влијаеше на нас “, рече Пирло.

Пирло ќе има можност да му се спротивстави на Гатузо, поранешен соиграч од Милано, кој денес е тренер на Наполи.

“Верувам дека Наполи го промени менталитетот со доаѓањето на Гатузо, тие сега се силен и кохезивен тим. Сепак, ние сме подеднакво со нив и знаеме што да правиме. Немавме предсезонски пријателски натпревари за експериментирање, па моравме да правиме тестови за време на натпреварувачки натпревари. Пробавме нешто против Рома, и би можеле да пробаме нешто друго со Наполи “, додава Пирло.

Адриен Рабиот е суспендиран за овој натпревар, Алекс Сандро, Федерико Бернардески и Матијас де Лихт се уште се повредени.

“Постои можност Артур да започне како дел од ротацијата на тимот во средниот ред. Лево можевме да ги видиме Хуан Куадрадо или Фработа, бидејќи тие се единствените двајца потенцијални стартери на таа позиција. Пауло Дибала не играше два месеци, но беше подготвен да оди против Рома. Ќе видиме дали тој ќе биде стартер утре или ќе ја чека можноста од клупата “.

Крајниот рок за трансфер е понеделник навечер и се повеќе има извештаи дека Федерико Киеза ќе пристигне од Фиорентина, а Даглас Коста ќе замине, Матија Де Шиљо и Сами Кедира ќе си заминат.

“Тие тренираат исто како и другите и се подготвени за игрите. Разговараме со клубот, Фабио Паратичи се грижи за тоа и ќе видиме дали некој ќе пристигне во клубот до понеделник навечер”, Пирло остана мистериозен.

 

Advertisement

Facebook

Реклама