Connect with us

Фото

Балотели разочаран: Италија ме побара откако загуби од Македонија

Марио Балотели верува дека имал шанса да игра за Италија на Светското првенство. Напаѓачот доби повик за таборот на тимот на крајот на јануари, но не беше повикан за плеј-офот. Аѕурите потоа загубија од  Македонија со 0-1, оставајќи ги надвор од Светското првенство во Катар 2022 година.

„Тоа боли, но не е прозивка за натпреварите со Македонија или Турција. Светското првенство е во декември и можев да бидам дел од тимот. Мислам дека имав шанса и ја пропуштив. Многу е непријатно да се види Италија надвор од Мундијалот“, изјави Балотели.

„Ми недостасува само кога Италија губи. Сега е лесно да се каже, но пред натпреварот никој не размислуваше за мене. Го гледав натпреварот со Македонија, имавме добри прилики. Јас сум прилично добар на вратата. Тоа не значи дека ќе победевме, но ќе имавме шанса“, изјави Супер Марио.

Тој зборуваше и за селекторот Роберто Манчини: „Мило ми е што ќе остане бидејќи го освоивме Европското првенство. Луѓето се разочарани, но не смееме да заборавиме што постигна Роберто. Италија има силен тим, но никој не очекуваше да станеме европски шампиони“.

Facebook