Connect with us

Фудбал

Гвардиола: „Ќе го направам најдобар на светот“

Дали Мартин Одегард би бил најдобриот денес на светот со Пеп Гвардиола како тренер?

Во 2015 година, Мартин Одегард беше најбараниот талент во Европа, тој беше на тестови во Баерн, Ливерпул и Мадрид, кои конечно ги избраа Лос Бланкос.

Оттогаш, тој не остави трага, позајмен беше во разни лиги, само ова издание Реал се врати во надеж дека ќе биде подобро искористен од Зинедин Зидан.

Но, дали Одегард би имал друга кариера доколку во 2015 година се преселеше во Баерн?

Гвардиола го виде Одегард во Катар во мини пред сезоната и норвешката легенда Јан Ајџ Фјертофт беше дел од техничкиот штаб на Норвешка.

Штом Пеп го виде Одегард, му пријде на Фјертофти: „Донесете ми го тој човек во Минхен, мора да ми го донесете во Минхен, тој ќе го направи најдобриот играч на светот“.

Да, рече легендата Фјертофт и ова го покажува талентот на Одегард, кој сè уште не се покажа со белиот дрес во Мадрид.

Реклама

Facebook