Connect with us

Фудбал

Хумелс привлече големо внимание со својата маица на прес-конференцијата: На неа беше испишана јасна порака

Германската фудбалска репрезентација вечерва игра против Унгарија во последниот натпревар од групната фаза.

Германците го отворија Еврото со пораз од 1-0 од Франција во Минхен, а потоа ја совладаа Португалија со 42, па се наоѓаат во добра позиција за пласман во осминафиналето. Тие се апсолутни фаворити против Унгарците, но треба да го докажат тоа вечерва.

Пред самиот натпревар се зборуваше многу за потегот на Германија и за барањето да се дозволи стадионот „Алијанц-Арена“ да биде осветлен во боите на ЛГБТ заедницата однадвор. УЕФА го одби тоа барање, а Германците беа разочарани затоа што на овој начин се дискриминираат човековите права и слободи, но пота попушти и стадионот ќе биде осветлен во боите на ЛГБТ заедницата однадвор.

Искусниот германски дефанзивец Матс Хумелс пристигна на прес-конференцијата во маица на Адидас со натпис „Љубовта обединува“.

Дефанзивецот на германската репрезентација го постави прашањето за толеранција за време на конференцијата. Тој исто така го наведе примерот на рагбист кој ја признал својата сексуална ориентација.

“Кога пристигнав на тренинг камп, веќе имав маичка со оваа порака. Требаше да се засили со фактот дека првиот активен НФЛ играч призна дека е хомосексуалец. Ова е сосема нормално во светот на спортот. И ова е сè помала тема како што одминува времето. Дури и малите гестови се чекор во вистинската насока “, рече Хамелс.

Матс Хумелс додаде дека целиот германски тим ќе биде благодарен доколку УЕФА се согласи да го осветли стадионот во бои на виножито.

“Видов дебата за ова. Се разбира, УЕФА има причина да ја забрани, но среќни сме што е предмет на јавна дебата. Ова е голем успех”.

Подоцна на конференцијата, искусниот фудбалер рече дека е голем љубител на ваквата иницијатива, а осветлувањето на стадионот во бои на виножито би бил убав гест за луѓето кои се поистоветуваат со идејата. Во исто време, Хумелс рече дека германската репрезентација има уште многу да направи за да се пласира во 1/8 финалето на Евро 2020.

Реклама

Facebook