Јуве се подготвува за засилување: Четири играчи на „Старата дама“ на трансфер листата

Јувентус сигурно ќе биде доста активен на пазарот ова лето.

Старата дама во сезоната зад нас не успеа да ја освои титулата во Лигата на шампионите, што беше примарна цел. Клубот се заблагодари за соработката со Алегри, и наскоро Јувентус треба да го претстави новиот тренер.

Многумина веруваат дека ќе бидете Маурицио Сари, кој во моментов работи во Челзи, и, наводно, веќе е договорено меѓу нив. Исто така, ќе има промена во однос на играчкиот кадар, и разни шпекулации доаѓаат од ден на ден.

Јувентус сигурно ќе се обиде да донесе неколку нови играчи за поход кон Лигата на шампионите, со што јасно е дека ќе има и играчи кои ќе го напуштат клубот од Торино.

„Калчо Меркато“ денес објави дека четворица играчи се наоѓаат на трансфер листата на Јувентус. Тоа се Марио Манџукиќ, Жоао Кансело, Хуан Квадрадо и Матија Перин.

Во Јувентус се надеваат дека ќе заработат околу 120 милиони евра од продажбата на овие играчи, а тие пари сигурно ќе ги инвестираат во нови играчи.

Исто така, иднината на аргентинскиот напаѓач Паула Дyбала е дискутабилна и, наводно, Јувентус веќе постави цена од 100 милиони евра за него.