Connect with us

Фудбал

Лош ден за нашите претставници во Лигата на Европа, сите три тима елиминирани

Лош ден за македонските претставници во Лигата на Европа. Денеска сите три тима Академија Пандев, Македонија ЃП и Шкупи, беа елиминирани од евро-сцената.

Најпрво елиминација доживеа Македонија Ѓорче Петров која што на домашен терен (на теренот на ФФМ) доживеа нов пораз од Алашкерт, и со вкупни 6:1 е елиминирана од понатамошните натпреварувања.

Потоа беше потврдена елиминацијата на Академија Пандев која со идентични 3:0 беше совлада од Зрињски Мостар на гостински терен, и со вкупни 6:0 беше сопрена уште во првото квалификациско коло.

Најголеми шанси за поминување понатаму имаше Шкупи кој во Скопје го пречека Пјуник со 3:3 од првиот меч. Меѓутоа по полувремето Ерменците имаа водсто од 0:2. Шкупи успеа само да намали и да го загуби овој меч со 1:2, и да биде елиминиран.

Во вторникот елиминација од ЛШ доживеа и Шкендија од Номе Калју во ЛШ, но тетовскиот тим го продолжува патот во Лигата на Европа и идниот вторник ќе игра со Дуделанж.

РЕЗУЛТАТИ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕКИПИ ВО РЕВАНШИТЕ ОД ЛЕ

Македонија ЃП – Алашкерт 0:3 (вкупни 1:6)

Зрињски – Ак. Пандев 3:0 (вкупни 6:0)

Шкупи – Пјуник 1:2 (вкупни 4:5)

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Фудбал

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com