Connect with us

Фудбал

Мендеш избра нов тренер на Манчестер Јунајтед

Оле Гунар Солскјер доби отказ по срамниот пораз од Ватфорд (4-1) и Манчестер Јунајтед кои сега се во потрага по нов тренер.

Одлуката за наследник на норвешки тренер нема да биде воопшто лесно, а познатите менаџери се обидуваат да ги искористат своите врски за да ги „туркаат“ имињата кои им одговараат.

И Хорге Мендеш, кој во минатото донесе голем број големи засилувања на „Олд Трафорд“, има свој кандидат кој можеби нема да им се допадне на навивачите.

Имено, еден од најдобрите менаџери на денешницата ќе лобира Жулиен Лопетеги, актуелниот тренер на Севиља, да седне на клупата на „црвените ѓаволи“.

Лопетеги моментално се снаоѓа многу добро со Севиља, но кога последен пат беше тренер на некои големи имаше лошо време.

Шпанскиот стручњак седна на клупата на Реал во сезоната 2018/2019. Успеа да загуби од Барселона со 5:1. Тој беше тренер на Лос Бланкос нешто повеќе од три месеци.

Еден од кандидатите е Брендан Роџерс, кој во последно време не цвета со Лестер Сити, додека според некои информации Зинедин Зидан отпаднал од трката.

 

Реклама

Facebook

Реклама