Минхен го слави Лучиќ, Баерн ја одбрани титулата

Кошаркарскиот тим на Баерн ја одбрани титулата на германското првенство, бидејќи тие беа подобри од Алба во финалната серија на плеј-оф 3-0.

Третата игра на Финалето на Баварците беше решена по продолжувањето, со резултат 93:88.

Втората последователна и петта титула на Баерн беше предводена од српскиот национален играч Владимир Лучиќ. Алба ја доби првата половина со 14 поени разлика (32:46). Тимот во Берлин водеше двоцифрен вод до средината на последниот квартал, кога, по триото на Баварците Лучиќ, направија бесен финиш.

Лучиќ постигна тројла за изедначување (76:76), а во возбудливата завршница Дерик Вилијамс ја пропушти шансата да ја потврди титулата на Баерн во регуларниот старт. Сепак, на почетокот на дополнителните пет минути Лучиќ ја донесе безбедноста на новите три на Баварците, кои ја искористија првата топка и ја завршија финалната серија во нивна полза.

Лучиќ постигна 23 поени (3/4 за 2, 4/4 за 3 поени), четири скока и две асистенции беа првата личност во тимот на Дејан Радоњиќ. Нихад Дедовиќ постигна 18, Бартел 15, и Стефан Јовиќ 12 поени, со 6 асистенции. Немања Данггубиќ постигна четири поени и еден скок.

Греј со 21 и Тиман со 13 поени беа најефикасните во Алба, кои, како и Баерн, ќе играат во Евролигата следната сезона.