Connect with us

Кошарка

МЗТ се раздели со Младеновски

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Љубомир Младеновски повеќе не е член на МЗТ Скопје, откако играчот и клубот постигнаа заедничка согласност за раскин на договорот кој имаше важност и за следната сезона,соопштија од клубот од Аеродром.

Центарот изразил желба повторно да се проба во странство, по што управата на актуелниот шампион решила да му излезе во пресрет.

Младеновски кај „металците“ се врати пред почетокот на минатата сезона по едногодишен престој во словенечкиот тим Илирија. Младеновски сезонава одигра 16 средби во АБА2-лигата, на кои оствари просек од 4,9 поени и 3,3 скока.

Во домашното првенство, пак, одигра 31 средба со просек од 7,8 поени и 6,4 скока.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Кошарка

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com