Connect with us

Други спортови

Плишкова го освои трофејот во Рим

Чешката тенисерка Каролина Плишкова е победничка на ВТА турнирот во италијанската престолнина Рим.

Плишкова денеска во финалето ја совлада британската тенисерка Јоана Конта со 2-0, по сетови 6:3 и 6:4.

Мечот траеше еден час и 27 минути.

За Плишкова ова е 13. ВТА трофеј и втор на турнирите од Премиер серијата.

По денешниот успех, чешката тенисерка ќе се искачи на второто место на светската ранг листа.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Други спортови

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com