Реал фантастичен во Виго, но и во таква игра Азар се посрамоти

Во второто коло од шпанската Ла Лига, Реал Мадрид гостуваше во Виго каде победи со 4:1.

Натпреварите меѓу Реал и Селта традиционално носат многу голови, а така беше и вечерва. Во добар настап гостите од Мадрид однесоа три бода и ја забележаа втората последователна победа во првенството во кое ја бранат титулата.

Во 14. минута беше досуден пенал за кралевите, а Карим Бензема беше сигурен од 11 метри. Вториот пенал беше досуден во 23. минута, само на другата страна.

Иаго Аспас како најискусен и најдобар во Селта ја презеде одговорноста и погоди за израмнување.

Реал повторно поведе во 41. минута. Фантастичен гол на Лука Модриќ кој одигра важна улога во победата на неговиот тим.

Во 56. минута и Модриќ упати одлична топка во голот за брзиот Винисиус, а Бразилецот излезе сам пред голот на домаќините, го заобиколи голманот и погоди.

Само 10 минути подоцна Реал го постигна четвртиот гол. Во екот на домашните напади контра на Краљева и нов гол на Валверде. Во 85. минута Бензема доби пенал, му даде топка на Азар да постигне гол и да му ја подобри самодовербата, но голманот на Селта го одбрани неговиот удар.

Реал за осум дена ќе гостува во Еспањол, додека Селта првиот триумф ќе го бара на гостувањето кај Жирона.

Ова беше прв натпревар во кој Реал го немаше Касемиро во ростерот, откако Бразилецот потпиша за Манчестер Јунајтед.