Рома убедливо славеше, Дибала за историја во Серија А

Фудбалерите на Рома ја победија на својот Олимпико Сампдорија со 3:0 во натпреварот од 28. коло на италијанската Серија А. Сè на овој натпревар се смени во 52. минута кога Колумбиецот Муриљо заработи втор жолт картон, оставајќи ја Сампдорија со десет играчи на теренот. Оттогаш Рома ја искористи предноста од играч повеќе на теренот и поведе во 57. минута со голот на Вајналдум.

Пробот на крајот беше решен, а Дибала реализираше пенал во 88. за 2:0, додека Ел Шарави во судиското надополнување ги постигна конечните 3:0. Со овој гол Дибала успеа да ја заокружи седмата сезона во која постигна најмалку десет гола и асистираше на најмалку пет од нив. Тој стана само четвртиот играч во историјата на Серија А од сезоната 2004/05. кој управуваше со тоа. Преостанатите тројца се Франческо Тоти, Антонио Ди Натале и Златан Ибрахимовиќ.

Рома се уште е во борба за едно од првите четири места кои водат во Лигата на шампионите. Сега по бодови се израмнети со Интер кој е трет. Сампдорија продолжува да има опасен оган под своите нозе и е се поблиску до Серија Б. Останува на претпоследното место на табелата.