Поврзи се

Фудбал

Салах: Соиграчи ми помагаат да бидам најдобар стрелец во лигата

Мохамед Салах постигна 40 гола оваа сезона и во моментов е еден од кандидатите за Златната топка.

Салах се прероди по пристигнувањето на Енфилд,  а со Ливерпул игра во полуфиналето на Лигата на шампионите (против Рома) и ќе обезбеди пласман во нај елитното клупско натпреварување преку Премиер Лигата во следната сезона без разлика дали ќе ја освојат ЛШ или не, а во моментов тој е најдобар стрелец во Премиер лигата.

“Ако морам да изберам помеѓу Лигата на шампионите или индивидуалните награди, се разбира, јас би ја одбрале Лигата на шампионите. Без сомнение. Освојувањето на Лигата на шампионите е важно за сите, а останатите не ме интересира”, рече Салах за британските медиуми.

Сала е свесен дека е се поблиску и до Златната копачка.

“Се разбира, мојата глава и Златната копачка. Не можам да лаже и да каже дека не мислам за тоа. Сите во тимот се обидува да  додадат топката до мене, за да ми помогнат. Сигурен сум дека и играчите на Тотенхем, исто така, се обидуваат да му помогнат на Кејн, а играчите на Сити, на Агуеро. Така е, но на крајот, ние играме како тим “, додаде Салах.

Во моментов, Салах е водечки стрелец во Премиер Лигата со 30 гола, додека Кејн има 25 гола.

ФОТО

ВИДЕО

ПОВЕЌЕ ОД Фудбал

loading...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com