Спалети: Елмас му ја отежна играта на Милан

Фудбалерите на Наполи на првиот меч од четвртфиналето на Лигата на шампионите против Милан одиграа без Виктор Осимен и не постигнаа гол, па домаќинот на стадионот „Сан Сиро“ оствари минимална предност пред реваншот. Тренерот на лидерите на табелата во Серија А, Лучијано Спалети, сепак беше задоволен од пристапот на својот тим.

Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Исмаел Бенасер во 40. минута, а Наполи го заврши натпреварот со десет играчи по вториот жолт картон на Ангиса во 74. минута.

„Имавме правилен став и би сакал да му честитам на мојот тим за настапот. Беше како што очекував. Мора да работиме на тоа што се случи ако сакаме добар резултат во реваншот. Понекогаш работите завршуваат добро, а понекогаш не. Елмас заврши одлична работа и во одбраната, му ја отежна играта на Милан“, изјави Лучијано Спалети по поразот од неговиот тим .

Тоа беше втор пораз на Наполи од Милан за само десет дена, бидејќи тимот на Стефано Пиоли победи во Серија А со резултат 4:0.

Реваншот на стадионот „Диего Армандо Марадона“ е закажан за следниот вторник. Осимен треба да биде подготвен за реваншот.

Победникот од овој двомеч ќе игра во полуфиналето против подобриот од пресметката меѓу Интер и Бенфика, а „Нероѕурите“ од првата средба имаат предност од 2:0.