Поврзи се со нас

Фудбал

Тер Штеген го моли Меси да остане во Барселона

Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Штеген се надева дека Меси може да се убеди да потпише нов договор за останување на „Камп Ноу“.

Меси има договор со Барса само до летото следната година и се вели дека нема да го продолжи, туку ќе му се приклучи на Пеп Гвардиола во Манчестер Сити.

Но, Тер Штеген кој неодамна потпиша нов долгорочен договор да остане во Каталонија до 2025 година, останувајќи повеќе од една деценија со дресот на Барселона, се надева дека Меси ќе остане.

„Секогаш е предност да се има Меси во тимот затоа што тој може да постигнува голови од која било позиција, тоа е она што го прави толку посебен“, рече 28-годишникот во интервју за БарсаТВ.

„Се надевам дека ќе остане тука и ќе биде среќен. Мора да му дадете шанса да биде врв на работите, бидејќи тој е исклучително важен дел од нашата игра “.

Односот на Меси со управниот одбор на клубот од Барселона е нарушен во последните месеци, бидејќи во сезоната 2019-20 тимот не освои ниту еден трофеј.

loading...

Facebook