Connect with us

Фудбал

Борусија испадна од Лигата на шампионите, Милан го казни Атлетико, Сити го победи ПСЖ во богато дерби

Екипата на Борусија Дортмунд се прости од учеството во колото од Лигата на шампионите пред крајот на групната фаза од натпреварувањето.

Борусија од Дортмунд беше поразена во Лисабон од Спортинг со 3:1 и се прости од Лигата на шампионите.

На германскиот великан во Лисабон му пресуди Педро Гонкалвеш, кој постигна два гола на овој меч, а погоди и Поро. За гостите Мален погоди, но Спортинг на крајот отиде понатаму поради подобриот меѓусебен сооднос.

Милан како гостин го совлада Атлетико во Мадрид со 1:0 и остана во трка за пласман во нокаут фазата.

Атлетико Милан ја плати кукавичката игра во 87. минута кога Жуниор Месијас погоди за победа од 1-0.

Во вториот натпревар од групата Б, Ливерпул го совлада Порто со 2:0 со головите на Алкантара и Салах, па последното коло ќе одлучи кој ќе биде во нокаут фазата покрај црвените кои ги победија сите во оваа група.

Манчестер Сити го совлада ПСЖ со 2:1 во големото дерби и го обезбеди првото место во групата А.

Мбапе во 50. минута им донесе предност на гостите од Париз од 1-0, но до крајот на натпреварот Сити дојде до пресврт и победи со головите на Стерлинг и Габриел Жесус.

Во оваа група РБ Лајпциг го совлада Клуб Бриж со 5:0 како гостин.

Реал Мадрид лесно го совлада Шериф со 3-0 во Тираспол, а со Интер отиде во нокаут фазата, а меѓусебниот сооднос ќе го одреди првото место во последното коло.

Реклама

Facebook

Реклама