Connect with us

Кошарка

Дончиќ ги однесе Далас во големото финале, ама ги пцуеше и навивачите: Кој плаче сега ма**то ваше! (ВИДЕО)

Лука Дончиќ (25) го предводеше Далас до големото финале на НБА лигата со тоа што беше најдобар играч во петтиот натпревар од финалето на Западната конференција за победата на Мавс кај Минесота од 124:103, а Словенецот не се истакна само со неговите кошаркарски вештини. Имено, Дончиќ на непријателската атмосфера во Минеаполис одговори пцуење и провокација на 19.000 гледачи во Таргет Центарот откако постигна кошеви. Највирална сцена беше кога по постигнувањето на кош се сврте кон навивачите на „Волците“ и јасно извика: „Кој плаче сега, ти си мамето ваше?!“

А, токму пред Дончиќ во првиот ред на гледалиштето беше познатиот рапер Снуп Дог. Иако пејачот порасна на грубите улици на Лос Анџелес и тешко е да го импресионирате со ваков вокабулар, камерите забележаа како дури и тој остана запрепастен од провокациите на Дончиќ.

Advertisement