Connect with us

Кошарка

Дончиќ се повреди, Бостон на чекор до титулата

Во драматичен натпревар помеѓу Далас Маверикс и Бостон Селтикс, Лука Дончиќ беше принуден да го заврши мечот порано поради повреда. Мечот се одигра во рамките на финалната серија, каде што Бостон успеа да обезбеди клучна победа, носејќи ги на само чекор до титулата.

Дончиќ, кој е познат по своите извонредни кошаркарски вештини и лидерство на теренот, мораше да го напушти натпреварот во втората половина поради непријатна повреда на ногата. Овој инцидент значително ги намали шансите на Далас за победа, и покрај силниот почеток на мечот.

Од друга страна, Бостон Селтикс покажаа извонредна тимска игра и дисциплина. Со одлични настапи на Џејсон Тејтум и Џејлен Браун, тимот успеа да ги искористи моментите и да ја задржи предноста до крајот на мечот. Со оваа победа, Бостон Селтикс сега водат со 3-2 во финалната серија, и им е потребна само уште една победа за да ја освојат титулата.

Навивачите на Бостон со нетрпение го очекуваат следниот меч, надевајќи се дека нивниот тим ќе успее да го завери шампионскиот пехар. Од друга страна, навивачите на Далас Маверикс се надеваат дека Дончиќ ќе се опорави на време и ќе може да го помогне својот тим во продолжувањето на финалната серија.

Видео од инцидентот и клучните моменти од натпреварот беше објавено на социјалните мрежи, каде што привлекува големо внимание и предизвикува многу реакции меѓу фановите и спортските аналитичари.

Advertisement