Connect with us

Кошарка

Што ти е живот! Играше со Леброн Џејмс, а го допре дното, поранешна НБА ѕвезда уапсена, се онесвестил додека бегал од полицијата

Поранешниот кошаркар Делонте Вест (40) повторно е уапсен во четвртокот рано наутро, а овој пат „чудната душа“ на НБА, како што го нарекуваат светските медиуми, паднала во рацете на полицијата во Вирџинија. Таму Вест бегаше од полицијата која се обидуваше да го уапси, а успеаја кога поранешниот кошаркар се онесвести, поради што мораше да му биде укажана лекарска помош.

Најпрво Вест беше хоспитализиран, а потоа беше уапсен по прекршочна пријава за прекршување на условниот отпуст и давање отпор при апсење, објави TMZ Sports. Последниот ангажман на Вест во НБА беше во 2012 година со Далас Маверикс, а подоцна играше за кинеските Фуиџан Ксунксинг и Шангај Шаркс и за Тексас Легендс во НБА Лигата за развој. За време на неговата НБА кариера, тој играше и за Кливленд Кавалирс, Бостон Селтикс и Сиетл Суперсоникс. Тој имаше многу проблеми со злоупотреба на супстанции во последниве години, а во 2020 година се појавија фотографии од Западот како се тетерави низ улиците на Далас пред да биде земен од сопственикот на Маверикс, Марк Кубан.

Потоа го однел во установа за рехабилитација во Флорида, а четири месеци подоцна било објавено дека Вест работи во истата установа. Одвикнувањето тогаш очигледно не функционирало, бидејќи истата година, четири месеци подоцна, во полициска станица дошол пијан и агресивен. Тој силно пцуел, удрил по стаклената врата од собата и бил уапсен. Тој повторно беше уапсен во округот Ферфакс во октомври 2022 година, откако беше забележан како се обидува да упадне во автомобил. Против него се поднесени четири прекршочни пријави и оттогаш е на условен отпуст.

Advertisement