Поврзи се со нас

Фудбал

20 милиони евра го одделија Нејмар од Барселона

Барселона беше на само 20 милиони евра од трансферот на бразилската sвезда Нејмар од ПСЖ, летото 2019 година, според поранешниот потпретседател Хавиер Бордас.

Каталонскиот тим сакаше дефинитивно да потпише со Нејмар во текот на 2019 година.

„Ние му понудивме на ПСЖ 110 милиони евра плус Жан-Клер Тодибо, Иван Ракитиќ и Усман Дембеле“, рече Бордас.

„ПСЖ сакаше 130 милиони евра плус Тодибо, Ракитиќ и Дембелен, па Нејмар беше на само 20 милиони од враќањето. Но, тоа не се случи на крајот.“

Нејмар помина четири сезони во Шпанија со Барса, кој исто така беше дел од напаѓачкото трио на МСН, заедно со Лионел Меси и Луис Суарез.

Тој се приклучи на шпанскиот клуб во 2013 година од Сантос и освои две титули во Ла Лига, три купа на Шпанија, еден Суперкуп, Светско клупско првенство и Лига на шампиони во текот на четирите сезони во кои беше дел од нив.

Потоа се приклучи на францускиот клуб со рекордна бројка од нас 200 милиони евра.

Бордас исто така покажа дека Барселона се обиде да ја ангажира француската sвезда Килијан Мбапе, во истото лето кога Нејмар им се придружи на Французите.

„Се обидовме да ги споиме Мбапа и Дембеле, Мбапе беше возбуден да дојде во Барса кога Нејмар замина“, рече тој.

loading...

Facebook