Connect with us

Фудбал

Агентот на Пирл сугерира: Разговори со Барселона наскоро

Андреа Пирло не остави особено добар впечаток на клупата на Јувентус, но неговиот агент Тулио Тинти навестува дека би можел да има нов ангажман во европскиот гигант – според агентот, Пирло наскоро ќе започне преговори со Барселона за преземање на тимот во моментов предводена од Роналд Куман.

„Мое мислење е дека Андреа направи се што можеше во Јувентус, особено имајќи предвид дека тоа беше неговиот прв тренерски ангажман. Што се однесува до неговото потенцијално заминување во Барса, во моментов нема преговори, но кој знае, разговорите со Каталонците наскоро може да се одржат “, изјави агентот Тулио Тинти.

Барселона во моментов е последна на табелата од групата Е во Лигата на шампионите со два порази во првите два натпревари – тимот на Куман беше поразен од Баерн и Бенфика, а во двата натпревари беше 3-0. Во шпанската лига, Барселона собра 12 бода од седум натпревари, пет помалку од лидерот на табелата во Реал Мадрид, кој исто така има меч повеќе.

Андреа Пирло (42) го водеше Јувентус од 2020 до 2021 година, но тој не ги задоволи големите амбиции на „Старите дами“, а тимот го остави Скудетото на Интер по долгогодишна доминација.

Зад Пирло стои одлична играчка кариера – тој се смета за еден од најдобрите играчи за врска од својата генерација и еден од најдобрите играчи за долги топки во историјата на фудбалот. Играше за Бреша, Интер, Реџина, Милан, Јувентус и Њујорк Сити, а за италијанската репрезентација, со која беше и светски шампион, одигра 116 натпревари и постигна 13 голови.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама