Connect with us

Фудбал

Алегри би можел да замине во Шпанија, но не во Барселона или Реал

Објавено:

Масимилијано Алегри зеде една година пауза по серијата трофејни сезони на клупата на Јувентус.

Следната станица на Алегри во неговата тренерска кариера би можела да биде Атлетико Мадрид, бидејќи постои силна можност дека на крајот на сезоната Диего Симеоне ќе ги напушти клубот.

Италијанецот е во група тренери кои се без работа, со голема репутација, а неговото доаѓање во Атлетико ќе зависи од иднината на Андреа Берта.

Берта веќе неколку години е спортски директор на мадридскиот клуб и во случај да ја одбие понудата на Манчестер Јунајтед, Алегри најверојатно ќе го наследи Симеоне.

Резултатите на Симеоне оваа сезона не се совпаѓаат, и покрај тешката инвестиција и одличниот список. Атлетико Мадрид веќе се збогува со Ла Лига и Купот на кралот, останува да се види што ќе направат во Лигата на шампионите.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама