Connect with us

Фудбал

Алонсо го вклучи алармот во Минхен, Тухел по секоја цена сака да тргува со Барса!

Ден по поразот од Баер Леверкузен, германските медиуми пишуваат за засилувањата на Баерн Минхен следното лето.

„Скај Спортс“ истакнува дека Томас Тухел ќе направи се за да го доведе Роналд Араухо на лето и ќе му предложи на раководството на Баерн во замена да го понуди Матијас де Лихт.

Холанѓанецот ја загуби довербата на Томас Тухел, кој повеќе им верува на Упамекан и Ким, па дури и на Диер, кој вчера доби шанса пред скитничкиот Де Лихт.

Не е тајна дека Тухел оваа зима лично му се јави на Араухо за да го убеди да дојде на Алијанц Арената, тој му ја понуди позицијата лидер во одбраната и да се бори за сите трофеи.

Барселона го означи Араухо како недопирлив, заедно со Педри, Гави и Ламин Џамал, но прашање е што ќе се случи доколку Баерн понуди 100 милиони евра или пари и Де Лихт, кој беше желба на Каталонците во претходните години.

Араухо претходно изјави дека не сака да ја напушти Барселона, потпиша нов договор до 2026 година, а Каталонците сакаат да му понудат нов, бидејќи во меѓувреме тој стана и капитен.