Connect with us

Фудбал

Атлетико Мадрид ја победи Уеска и се врати на првото место

Published

on

Фудбалерите на Атлетико Мадрид вечерва ја победија Уеска на домашен терен со 2:0 во натпреварот од 31. коло во Ла Лига.

Атлетико успеа да дојде до нова важна победа во борбата за титулата и го задржа првото место на табелата.

Екипата на Диего Симеоне на домашен терен ја победи Уеска со 2-0, што не успеа да му се закани на Атлетико вечерва и дополнително да ја отежни борбата за шампионот на Шпанија

Првата шанса Атлетико ја имаше во 11-та минута кога се обиде Караско, но голманот на гостите брилијантно ја одбрани. Саул се закани и во продолжението на акцијата, но Алваро Фернандез повторно беше безбеден.

Домашниот тим успеа да го скрши отпорот на гостите во 39-та минута. Анхел Кореа успеа да го победи Фернандез и погоди за 1:0 и големо олеснување за домашниот тим.

Во второто полувреме, Атлетико го диктираше темпото на игра. Домашниот тим се закани преку Караско и Коке, но остана 1:0. Единствената реална шанса гостите ја имаа во 79-та минута преку Сандро, но Атлетико одбрани.

Само две минути подоцна сè беше јасно на овој натпревар. Јаник Карасо успеа да постигне гол за 2:0 и да го реши прашањето за победникот и да му донесе важни три бода на својот тим.

Атлетико се врати на првото место со 73 бода и има три бода повеќе од Рел Мадрид.

Facebook