Connect with us

Фудбал

Баер го претстави засилувањето од ПСЖ

Муса Диаби, поранешниот играч на ПСЖ, потпишано договор со Баер Леверкузен до летото 2024 година.

„Муса Диаби е екстремно брз, технички силен напаѓач, чии квалитети се вклопуваат во нашата идеја за игра“, изјави спортскиот директор на Баер, Симон Ролфес.

„Муса веќе е многу далеку со 19 години. Тој одигра 34 натпревари минатата сезона, што е неверојатен успех во врвен меѓународен клуб како ПСЖ. Тој е еден од големиот француски таленти, тука во Леверкузен тој ги најде најдобрите услови за развој на големи играчи“ додаде Ролф.

Диаби во Баер ќе го носи бројот 19, а во моментов е член на репрезентативниот тим У20 на Франција, која играше во Полска на Светското првенство.

Диаби верува дека доаѓањето во Леверкузен е вистински потег и се радува на натпреварите од Лигата на шампионите, свесни дека ќе играа многу поголема улога отколку што беше во Париз.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Фудбал

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com