Поврзи се со нас

Фудбал

Баерн донесе уште една важна одлука: Темата беше Џером Боатенг

Баерн Минхен во голема мерка собира тим за следната сезона.

Веќе е јасно дека Давид Алаба, со кого не е постигнат договор за продолжување на соработката, нема да биде во тимот, а клубот одлучи дека нема да му биде понуден нов договор на Џером Боатенг.

Искусниот дефанзивец има договор со клубот до летото 2021 година. Донесена е одлука да не му се нуди континуирана соработка и тој ќе го напушти Минхен како слободен агент.

Боатенг по 10 години ќе ги напушти редовите на баварскиот гигант. Со овој клуб тој освои апсолутно се што можеше и досега одигра 333 натпревари.

Интерес за Боатенг веќе постои. Наводно, Тотенхем и Арсенал го сакаат и нема да биде изненадување ако 32-годишниот стопер игра повторно во Англија, каде своевремено го носеше дресот на Манчестер Сити.

loading...

Facebook