Connect with us

Фудбал

Баерн има „крт“, јавно се пожали Нагелсман

Тренерот на Баерн, Џулијан Нагелсман е многу лут поради тоа што непознато лице ги открило тактичките планови на тимот пред натпреварот со Бохум на 11 февруари.

И покрај ова, Баерн го доби натпреварот со 3:0, но Нагелсман не го заборави тоа, па пред гостувањето во Баер Леверкузен во недела, раскажа што му лежи на срце.

„ Кртовите се заштитен вид. Секогаш кога возите во баварската област, ќе видите 80 илјади бенки. Не можете да се ослободите од нив, затоа потрагата по крт е многу комплицирана. Јас сум нервозен. Што прави оваа личност добива со откривање на моите планови? На што се надева? Се обидувам да откријам кој е мотивот, но не можам “, рече Нагелсман.

Advertisement

Тоа не беше доволно, па продолжи во сличен стил.

„ Важно ми е да можам да се погледнам во огледало навечер бидејќи добро се однесував со играчите и колегите тренери. Се надевам дека таа личност нема да може да се погледне во огледало. Со години размислувам како да ги спроведам моите идеи. и подгответе ги играчите. Ако тој што го открива ова сака да ми наштети, нека биде “, заклучи Нагелсман.

По 24 одиграни кола, Баерн е лидер во Бундеслигата со 52 бода, два повеќе од Борусија Дортмунд. Во четврт-финалето на Лигата на шампионите, Баварците ќе ги одмерат силите против Манчестер Сити.

Advertisement
Advertisement