Connect with us

Фудбал

Барселона ’од небо’ доби речиси три милиони евра

Екипата на Барселона наскоро ќе инкасира речиси три милиони евра од бразилскиот Сантос, поради бизарна причина.

Каталонскиот гигант пред шест години потпиша договор со бразилскиот гигант според кој имаат предност при купувањето на тогашниот напаѓач на Сантос, Габриел Барбоса.

Сантос вети дека ќе ја извести Барса доколку во клубот пристигне вистинската понуда за него, за Каталонците да реагираат и да се вклучат во борбата за неговиот потпис.

Сепак, раководството на Сантос не го направи тоа во 2016 година, кога го продаде Габигол на тимот на Интер за речиси 30 милиони евра.

Поради договорот што го имаа со Барса Сантос, тимот од Камп Ноу беше принуден да плати обештетување во овој случај и Барселона ќе добие 2,9 милиони евра.

Разговорите за тоа како да се платат парите меѓу двете страни почнаа и буквално три милиони евра паднаа од небо во Барселона.

Габигол не успеа во Европа. Денес, 25-годишниот напаѓач одигра само 10 натпревари за Нероаѕурите и поголемиот дел од времето го мина на позајмица.

Накратко беше во Бенфика, се врати во Сантос во 2017 година, а потоа во 2019 година стана член на Фламенго, кој потоа го откупи неговиот договор од Интер.

Барбоса во Бразил се истакнува. Тој повторно успеа да дојде до репрезентацијата, а многу се шпекулира за негово враќање на Стариот континент.

Реклама

Facebook

Реклама