Поврзи се со нас

Фудбал

Беспомошната Барселона загуби во предградието на Мадрид

Гетафе приреди изненадување во шестото коло од шпанската Ла Лига, бидејќи ја совлада Барселона со 1:0.

Дуелот се играше на стадионот „Алфонсо Перез“ во предградието на Мадрид, каде Барса не е поразена подолго време, но „каталонците“ вечерва останаа без ниту еден бод со очајна игра.

Во првите 45 минути неколку одлични шанси и едно огромно промашување на Гризман, кој беше казнет во 56. минута, кога Хаиме Мата искористи пенал за Гетафе и му донесе победа на својот тим. Претходно Френки де Јонг со еден непромислен потег ја предвиде најстрогата казна за Гетафе.

Откако прими гол, Барселона се обиде да се врати, имаше две одлични шанси на самиот крај, но начинот на кој играа вечерва дефинитивно не е доволен за да постигне гол за никого, вклучувајќи го и Хетафе, кој постигна три големи поени.

Иако Роналд Куман ги искористи сите пет измени, бх. репрезентативецот Миралем Пјаниќ не доби шанса ниту вечерва.

По шест одиграни кола, иако со натпревар помалку од другите, Барселона е само на деветтото место и има седум бода, додека Гетафе е на второто место со 10 бода, како и водечкиот Реал Мадрид, потоа третопласираниот Кадиз и четвртопласираната Гранада.

Барселона ќе има натпревар од Лигата на шампионите против Динамо Киев, потоа Ел Класико против Реал Мадрид следниот викенд.

Advertisement

Facebook

Реклама