Поврзи се со нас

Фудбал

Борусија го „почести“ американскиот репрезентативец со договор за роденденот

Борусија Дортмунд денес потпиша нов договор со младиот американски репрезентативец Џовани Рејн.

Споменатиот фудбалер денес наполни 18 години, а најдобриот подарок го доби од својот клуб.

Имено, Борусија и Рејн потпишаа договор до летото 2024 година, а според странските медиуми годишно ќе заработува 2,5 милиони евра.

Претходниот договор помеѓу Рејн и Борусија важеше до летото следната година, а за неговите услуги беа заинтересирани неколку клубови (Реал, Ливерпул).

Оваа сезона, младиот американски претставник во Бундеслигата одигра седум натпревари и постигна еден гол со четири асистенции.

 

loading...

Facebook