Connect with us

Фудбал

Чави сака да донесе напаѓач кој постигнал 159 гола на 153 натпревари и никој не слушнал за него

Барселона планира да го засили нападот за време на зимскиот преоден рок. Списокот на потенцијални кандидати не е многу долг, а еден од најнеочекуваните на листата без сомнение е играчот Ал Сад Багдад Бунеџах.

Ерата на Чави на клупата на Барселона започна со тесна победа над Еспањол (1-0) во саботата, но тој има голема работа пред него. Јасно е дека на Барса и требаат засилувања, особено во нападот, кога стана јасно дека Серхио Агуеро не се враќа, а Усман Дембеле повторно се повреди.

Еден од потенцијалните напаѓачи кој треба да дојде во Барселона настапува во Катар. Јасно е дека тренер му беше Чави и затоа се најде на листата на желби на поранешниот играч за врска на каталонскиот тим кој сега стана тренер и го наследи Роналдо Куман.

Барселона нема доволно финансиски средства за некои големи и звучни засилувања во зима, па каталонскиот „Спорт“ како можно засилување го гледа Боундејах.

29-годишниот Алжирец додека настапуваше за Ал Сад постигна дури 159 гола со 44 асистенции на 153 натпревари. Бројките се импресивни, но што, прашање е само колку е реално да се споредуваат катарскиот и шпанскиот фудбал …

Напаѓачот има и 50 настапи за Алжир за кој постигна 22 гола, а со Катар има договор до летото 2024 година. Неговата вредност се проценува на скромни шест милиони евра.

Реклама

Facebook

Реклама