Connect with us

Фудбал

Челзи се распаѓа: Медиумите објавија нова црна вест за европскиот шампион

Иднината на Челзи, кој ги чувствува ефектите од санкциите врз Роман Абрамович, не изгледа баснословно.

Медиумите на Островот пренесуваат дека атмосферата во редовите на сините е далеку од идеална, а некои големи играчи, меѓу кои и тренерот Томас Тухел, сакаат да го напуштат тимот.

Санкциите наметнати на Роман Абрамович директно ги погодија самите играчи. Поради тоа, платите на играчите и патните трошоци на поединечни состаноци се намалени, но на клубот исто така му е забрането да прави трансфери и да преговара за нови договори.

Не може да се негира дека ваквата сериозна група санкции порано или подоцна може да доведе до незадоволство на фудбалерите, па дури и до отворен бунт. Веќе неколку недели британските медиуми презентираат неколку сценарија кои би можеле да се остварат во лондонскиот клуб. Никој од нив не предвидува позитивен развој на ситуацијата.

Според последните информации, фудбалерите на Челзи се прилично неизвесни што ќе има клубот во иднина. Поради тоа наскоро заминуваат многу играчи, а меѓу нив е и тренерот Томас Тухел.

Во моментов речиси сигурно е заминувањето на Антонио Рудигер, кој по сезоната ќе му се приклучи на Реал Мадрид. Жоргињо размислува за враќање во Серија А, а Андреас Кристенсен наводно е блиску до договор со Барселона.

Меѓу играчите кои ќе си заминат од Челзи се Цезар Аспиликуета и Н’Голо Канте.

Реклама

Facebook