Connect with us

Фудбал

Човек или вонземјанин? Податоците за трчањето на 36-годишниот Роналдо против Германија се фасцинантни (ВИДЕО)

Кристијано Роналдо има уште една жртва. Конечно погоди и против Германија, сепак неговиот гол имаше горчлив вкус иако не изгледаше така.

Во дербито од второто коло на ЕУРО, Германија му одржа лекција на Португалија и на крајот славеше со заслужени 4:2, иако први поведоа актуелниот европски шампион.

Во 15-та минута имаше фуриозен контра напад, Роналдо го совлада Нојер за водство на својот тим, но веќе на полувреме Португалецот беше во црвено, а Хаверц и Госенс ​​ја завршија приказната.

Погодокот на Роналдо беше навистина импресивен, па следеше детална анализа за тоа што направи на „Алијанц Арена“. Уште еднаш, тој успеа да ги надмине границите, иако е 36-годишник.

Погледнете го голот на Роналдо во видеото од 25:41.

Најпопуларниот фудбалер на денешницата успеа да истрча 92 метри за 14,2 секунди, што навистина изгледа неверојатно, бидејќи во еден момент дури и забави во центарот на теренот.

Максималната брзина што ја постигна фудбалерот на Јувентус беше 32 км на час, за споредба, најбрзиот човек во историјата, Усеин Болт, имаше максимална брзина од 37,85 км на час за време на трката на 100 метри.

Сето ова е резултат на феноменалниот професионализам што го покажува Роналдо сите овие години и сега е во можност да ги надмине многу помладите противници од него.

CR7 има посебен начин на јадење и тренирање веќе подолго време. Некои можат да кажат дека претерува, но едноставно неговиот глад за голови и победи не му дозволува да се предаде.

Досега има три гола на ова евро, тој се изедначи со Мирослав Клосе како најдобар стрелец на светските и европските првенства. И двајцата имаат по 19 голови.

Инаку, Роналдо и неговиот тим играат против Франција во последното коло. Во репризата на финалето на последното Европско првенство, на Португалија и треба бод за да оди понатаму, а пораз би им одговарал во некои комбинации. Во овој случај, резултатите од другите групи треба да се совпаѓаат.

 

Реклама

Facebook