Поврзи се со нас

Фудбал

Дибала му рече „не“ на Јуве за обновување на договорот, Симеоне го сака во Атлетико

Шансите Пауло Дибала да остане во Јувентус подолго време, се намалуваат.

Преговорите за обновување на договорот веќе долго време се во застој и веројатноста Аргентинецот да ја продолжи соработката со белите е скоро минимална, особено со оглед на високите економски побарувања на Дибала и економската криза во која се вклучени клубовите поради пандемијата.

„СтадиоСпорт“ пренесува дека Дибала би можел да му се придружи на аргентинскиот тренер Диего Симеоне во Атлетико Мадрид.

Шпанците ја подготвуваат формулата за трансфер, бидејќи ќе понудат пари и договорот на Алваро Мората.

Италијанските медиуми пишуваат дека Атлетико Мадрид ќе понуди 35 милиони евра, додека Јувентус нема да плати уште 35 милиони евра за конечен трансфер на шпанскиот напаѓач.

Операција која завзема цифра од 70 милиони евра, што мора да се види дали ги задоволува бело-црните, кои само пред една година имаа за цел да соберат над 120 милиони евра од продажбата на Дибала.

Актуелниот договор на момчето родено во Лагуна Ларга со Јувентус истекува во летото 2022 година.

loading...

Facebook