Connect with us

Други спортови

Докторот донесе добра вест: Ѓоковиќ би можел да игра на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ беше опериран во Париз по повредата на менискусот, а првите информации говореа дека паузата ќе трае околу три недели и дека српскиот ас сигурно ќе го пропушти Вимблдон, додека се чека да се види како ќе се одвива опоравувањето за Олимписките игри.

Но, се појави и едно поинакво, пооптимистичко мислење.

Познатиот физијатар Горан Родиќ проговори за состојбата на повреда на најдобриот тенисер во светот.’

„Прво да ви кажам дека информациите не се преобемни. Најпрво се зборуваше дали воопшто бил опериран или не. Дефинитивно е, направена е интервенција наречена артроскопија. Припаѓа на мали, слабо инвазивни хируршки методи. Во телото се влегува преку две дупки со камера и хируршки инструменти, а потоа по преглед на коленото, кое потоа е како на камера, лекарот гледа се во коленото што не е во ред. Ни кажаа дека од се во коленото, а има многу различни ткива, оштетен е само внатрешниот менискус. Во однос на проблемите што може да ги направи коленото, припаѓа на лесни повреди и прогностички, тоа е најдобрата можна состојба“, рече тој во гостувањето во утринската програма на РТС.

Тој се осврна и на првиот случај на ваква операција во спортот.

„Артроскопијата постои долго време, а првиот голем спортист кој беше опериран на овој начин беше Франко Барези во 1994 година на Светското првенство, тоа беше чудо на светот во тоа време. Познатиот италијански репрезентативец кој се повреди на почетокот на турнирот и тој се повреди на почетокот на турнирот но на крајот играше финале. Италија играше финале и тој не го одигра целиот натпревар, но одигра и продолженија, 120 минути. Тоа беше топ вест во тоа време бидејќи никој не знаеше што е тоа. Пред точно 30 години. Играше после 23 дена од моментот кога беше опериран“, изјави Родиќ на РТС.

Тој посочи дека има причини за оптимизам.

„Се занимавам со ултразвучна дијагностика на меките ткива и за 30 години што ја работам имам над 30.000 прегледи од кои најмалку половина се прегледи на коленото. Сè може да се најде и види. Таква повреда на коленото, повреда на менискусот е најчеста. Добрата вест е што за повредите на менискусот не е потребна хируршка интервенција во 90 отсто од случаите Можеби за повредата на Новак не била потребна хируршка интервенција, сепак, ние што се занимаваме со преглед на спортистите предлагаме доколку се работи за трка со времето, тоа треба да биде. се реши хируршки, бидејќи тогаш рехабилитацијата е нешто побрза. Претпоставувам дека Вимблдон е на ум, се надевам дека е така. Има примери, го имате Немања Гудеља од Севиља кој имаше слична ситуација и отсуствуваше само 19 дена“, додаде тој.

Advertisement