Поврзи се со нас

Фудбал

Донарума реши да остане во Милан, Чалханоглу заминува затоа што има добри понуди?

Милан се обидува да ги задржи своите клучни играчи и во моментов преговара со Џанлуиџи Донарума и Хакан Чалханоглу за продолжување на соработката со споменатите играчи.

И на двајцата договорите им истекуваат следното лето, а според последните информации, Донарума е на прагот да потпише нов договор. Во моментов клубот нуди 6,5 милиони евра на Донарума, додека барањето на него и неговиот агент Мино Раиола е 7,5 милиони евра. Но има уште еден услов, неговиот брат Антонио да добие нов договор на Сан Сиро.

Единственото сомневање во врска со продолжувањето на Донарума е поврзано со клаузулата за отказ што неговиот агент сака да ја вклучи во неговиот договор и може да се активира во случај Милан да не се квалификува во Лигата на шампионите. Милан не сака да вклучува никаква клаузула за ослободување во договорот.

Ситуацијата на Чалханоглу засега е малку посложена. Турскиот репрезентативец игра фантастично во новата сезона и Милан не сака да го загуби. Тој му понуди на играчот три милиони евра, но неговиот агент Гордон Стипиќ побара нов договор со дури 6 милиони евра годишно.

Досега двете страни се сретнаа само еднаш, тој очекува преговорите да бидат поинтензивни во наредниот период, а проблем за „росонерите“ е фактот дека фудбалерот е на мета на Манчестер Јунајтед, додека Јувентус сака да го потпише како слободен играч на крајот од сезоната.

loading...

Facebook