Connect with us

Фудбал

Допрва следи лудило во Англија по исфрлањето на Манчестер Сити од ЛШ

Објавено:

Манчестер Сити е казнет со исфрлање од натпреварувањата на УЕФА во наредните две сезони.

Граѓаните беа казнети за нарушување на финансискиот фер-плеј, а покрај тоа што беа исфрлени, беа казнети и со 30 милиони евра.

Клубот веднаш објави жалба до Судот за спортска арбитража во Лозана, а доколку ја потврдат казната тогаш ќе биде вистинска лудница во Англија за уште едно место кое води во Лигата на шампиони.

Речиси е сигурно дека Сити ќе заврши во најдобрите четири, но по одлуката, петтопласиран тим од Премиер лигата би можел да оди во Лигата на шампиони.

И многумина се борат за оваа позиција. Шефилд Јунајтед моментно е на петтото место, но со оглед на малата разлика во постигнувањето помеѓу екипите, по некое чудо во Лигата на шампионите, екипите кои се многу полошо пласирани може да завршат.

Шефил во моментов има 39 бода, пред Тотенхем, Евертон, Манчестер Јунајтед и Вулверхемптон, па затоа помеѓу овие екипи ќе се бара патникот во ЛШ.

Тие сигурно ќе навиваат за Сити официјално да биде исфрлен, бидејќи вистинската лудост во Премиер лигата би следела во борбата за петтото место.

 

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама