Поврзи се со нас

Фудбал

Дортмунд на погон на Халанд и Рејн го сруши Фрајбург, Франкфурт со пресврт против Хофенхајм

Борусија Дортмунд денес го победи Фрајбург со 4:0 на домашен терен во рамките на третото коло од Бундеслигата.

Дортмунд стигна до победата на денешниот натпревар без некои поголеми проблеми, и важни три бода на почетокот на новата сезона. Домашниот тим поведе во 31. минута кога асистираше Рејн, а голот за 1:0 го постигна Ерлинг Халанд.

На почетокот на второто полувреме Дортмунд ја удвои предноста. Рејн ја постигна втората асистенција, а овој пат мрежата на Фрајбург ја затресе Емре Џан и беше 2:0.

Дортмунд ја заврши работата на овој натпревар во 66-та минута. Рејн дојде и до третата асистенција, а повторно во центарот на вниманието беше Халанд кој брилијантно истрча во просторот и го совлада гостинскиот голман за 3:0. Конечните 4:0 ги постави резервистот Паслак во втората минута од судиското надополнување.

Борусија во моментов е на второто место со шест бода, додека Фрајбург е на 11-то место со четири бода.

Во моментов, лидерот на табелата, Ајнтрахт Франкфурт, по пресвртот го победи Хофенхајм со 2:1 дома. Гостите започнаа добро и поведоа во 18-та минута по мајсторскиот погодок на Крамариќ.

Но, Франкфурт стигна до пресврт во второто полувреме. Камада израмни на 1:1 во 55-та минута, а 16 минути подоцна Дост погоди за конечни 2:1.

Три поени постигна и Борусија Монченгладбах, совладувајќи го Келн на гости со 3:1. Вердер ја победи Арминија на домашен терен со 1-0, додека бодовите ги поделија Штутгарт и Леверкузен (1-1).

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама