Connect with us

Фудбал

Драмата на „Олимпико“ му припадна на Интер: Два пресврти, два пенали и трофеј во рацете на Интер!

Интер го освои Купот на Италија.

Во финалето на „Олимпико“ Интер вечерва по продолжение го совладаа тимот на Јувентус со резултат 4:2, откако регуларните 90 завршија 2:2.

Прво возбудување на натпреварот и веднаш гол, Никола Барел во седмата минута.

Потоа, Јувентус ја презеде играта во свои раце, се обидоа Бернардески, Дибала, а по нив Влаховиќ со одличен удар одбрани од Хандановиќ, а потоа и Де Лихт по корнер.

Дибала повторно стрелаше во 31. минута, но крај голот.

Отворањето на вториот дел е како сон за Старата дама. Во педесеттата минута шутира Алекс Сандро, Алваро Мората малку ја допира топката и ја претвора во гол на Интер.

Неполни три минути подоцна Душан Влаховиќ вешто и среќно постигна гол за целосен пресврт.

Интер веднаш можеше да израмни, но Перин го одбрани ударот на Дармијан.

Во 79. минута пенал за Интер. Резервистот Бонучи го собори Лаутар во шеснаесетникот, Чалханоглу ја презема и ја заби топката во голот на Јувентус.

Голот погледнете го со  клик ТУКА .

До крајот немаше голови, па се играше продолженија.

Во продолжението на тимот на Интер му оди подобро, или подобро кажано, на Јувентус му оди полошо. Де Лихт прави многу глупости кога го соборува Де Вриј во својот шеснаесетник, а тоа го користи Иван Перишиќ и од 11 метри му носи ново раководство на Интер.

Старата дама не се ни опорави од шокот, а Хрватот постигна уште еден гол и тука беше крајот на Јувентус. Вториот гол на Перишиќ погледнете го ТУКА .

Јувентус го заврши натпреварот без тренер, бидејќи Алегри беше исклучен во 104. минута поради приговор.

До крајот на сезоната Интер останува со првенствените натпревари против Каљари и Сампдорија, со надеж дека резултатите на Милан ќе се поклопат за да ја одбрани титулата во Италија, додека Јувентус има неуспешна сезона во која нема освоено ниту еден трофеј. .

Старата дама ќе се задоволи со четвртото место и настап во Лигата на шампионите следната сезона.

Реклама

Facebook