Connect with us

Фудбал

Ериксен проговори за шокантните детали: „Бев мртов…“

Кристијан Ериксен за прв пат проговори за инфарктот кој го снашол на Европското првенство меѓу Данска и Финска.

Ериксен пред неколку недели го раскина договорот со Интер и бара нов клуб бидејќи не може да игра со дефибрилатор во Серија А.

Во вторникот беа објавени дел од деталите од разговорот во кој данскиот фудбалер изнесе дел од шокантните детали.

„Беше фантастично што толку многу луѓе почувствуваа потреба да ми напишат или да ми испратат цвеќе. Тоа влијаеше на толку многу луѓе и мислеа дека моето семејство и јас треба да знаеме“.

“Тоа ме направи многу среќен. Во болницата постојано ми велеа дека примаат цвеќиња. Беше чудно бидејќи не очекував луѓето да ми испратат цвеќе. Бев мртов пет минути”.

Ериксен изјави дека се чувствува совршено подготвен и дека е подготвен за нови предизвици бидејќи сака да настапи на Светското првенство во Катар.

„Мојата цел е да играм на Светското првенство во Катар. Сакам да играм. Тоа е моја филозофија цело време. Тоа е цел, сон. Дали селекторот ќе ме повика е друго прашање. Но, мојот сон е да се вратам. Сигурен сум дека можам да се вратам бидејќи воопшто не се чувствувам поинаку“.

“Физички повторно сум во совршена форма. Тоа е мојата цел и дефинитивно има уште време. Така дотогаш ќе продолжам да играм фудбал и повторно да докажам дека сум на највисоко ниво. Мојот сон е да играм во данската репрезентација повторно, играј повторно во Паркен и докажи дека тоа се случи еднаш и нема да се повтори“.

„Дека напредував и дека можам повторно да играм во репрезентацијата. Повторно останува на селекторот да ме оцени“, изјави Ериксен, кој очигледно кариерата ќе ја продолжи во Англија или Холандија.

Реклама

Facebook

Реклама