Connect with us

Ракомет

Еурофарм Пелистер се раздели со седум ракометари

Раководството на македонскиот првак Еурофарм Пелистер одлучи да не ја продолжи соработката со седум ракометари на кои со завршувањето на сезоната им истекоа договорите со битолскиот клуб.

Редовите на Еурофарм Пелистер, како што соопшти денеска клубот, ги напуштаат Урбан Лесјак, Калифа Гедбан, Марко Кизиќ, Марио Танкоски, Денис Васиљев, Руди Сери и Матеуж Пиеховски.

„Клубот им посакува успеси во новите средини и вратите на Еурофарм Пелистер и град Битола секогаш ќе бидат отворени за нив“, се наведува во клупското соопштение.

Еурофарм Пелистер во завршното коло сезонава во македонската Суперлига го совлада во саботата Алкалоид на домашен терен со 32-28 и со тоа ја одбрани шампионската титула.

Advertisement