Connect with us

Фудбал

Евра: Јас секогаш го избирам Роналдо пред Меси

Објавено:

Патрис Евра изјави дека не е изненаден од достигнувањата на Кристијано Роналдо досега во неговата кариера.

Португалската sвезда стигна до квотата од 701 погодок минатиот викенд, додека сега му требаат 67 гола да го сруши рекордот на Пеле како најдобар стрелец во историјата на фудбалот.

Евра изјавила дека не е изненадена од тоа што прави 34-годишникот на терен и неговите достигнувања.

„Не сум изненаден“, рече Французинот во интервју за „Sky Sports“.

„Се сеќавам дека разговарав со Кристијано кога ја освои неговата прва Златна топка и ми рече дека мора да освои најмалку пет“.

„И еве го, тој има освоено пет Златни топки и е најдобар стрелец. Да бидам искрен, секогаш го претпочитам Роналдо од Лео Меси, Аргентинецот е повеќе како подарок, но Роналдо направи одлична работа и одлични успеси со сите клубови“, додаде Евра.

Единаесет години подоцна Португалецот ја освои својата петта Златна топка и му помогна на Реал Мадрид да ја освои 12. титула во Лигата на шампиони.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама