Connect with us

Фудбал

Фабрицио Романо: Средбата во Барселона заврши, сега сè е познато!

Различни информации допатуваат вечерва од срцето на Каталонија, но сите претежно упатуваат на најлошото сценарио за оние кои ја поддржуваат Барселона или имаат каква било врска со шпанските гиганти.

Се започна со средбата со Меси со Роналд Куман, а холандскиот стручњак му рече дека „тимот е поважен од индивидуата“, на некој начин да го замолчи Меси и да му даде до знаење дека нема да биде толку важно како порано.

После тоа, Меси реши да си замине. Претпоставувам дека тоа беше само капка што ја прели чашата. Тој испратил факс до клубот со барање да го раскине договорот, затоа што, наводно, постои клаузула според која може да го раскине договорот еднострано во секое време, без оглед на позицијата на клубот. Сепак, Барселона тврди дека тоа не е случај и дека тие имаат договор до следното лето со клаузула за обештетување од дури 700 милиони евра.

Во секој случај, Меси сака да оди и сега сето тоа се чини завршено. Истакнатиот спортски новинар Фабрицио Романо објави дека Меси се согласил да стави крај на соработката со раководството на Барселона.

Меси едноставно не се согласува со проектот на Куман и сака да оди. Сега чекаме официјални информации, но навивачите на Барса, барем група од нив, извикуваат „Бартомеу си заминува“ пред стадионот, а Меси тешко може да задржи ништо повеќе во клубот каде што е 20 години.

Романо исто така објави дека Манчестер Сити е подготвен да започне преговори со Меси и дека заедно со ПСЖ може да биде единствениот клуб што е подготвен да ги исполни сите услови на Аргентинецот.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com