Connect with us

Други спортови

Федерер: Ѓоковиќ заслужуваше поголема почит од мене

Роџер Федерер, еден од најдобрите тенисери на сите времиња, неодамна призна дека не му ја покажал доволно почитта на својот долгогодишен ривал Новак Ѓоковиќ. Во интервју за медиумите, Федерер отворено зборуваше за своите односи со Ѓоковиќ и го истакна своето жалење што не го признал доволно неговиот талент и постигнувања.

„Новак е неверојатен играч и заслужува огромна почит за сè што постигнал во тенисот. Гледајќи наназад, сметам дека не му ја покажав таа почит во доволна мера,“ изјави Федерер. Тој додаде дека конкуренцијата меѓу врвните играчи понекогаш може да предизвика тензии, но дека сега гледа на Ѓоковиќ со искрено восхитување.

Оваа искрена изјава доаѓа во момент кога Ѓоковиќ продолжува да ги соборува рекордите и да ја зацврстува својата позиција како еден од најголемите тенисери во историјата на спортот. Со бројни титули и рекорди зад себе, Ѓоковиќ и понатаму останува силен конкурент на светската сцена.

Федерер, кој се повлече од активното натпреварување, сега гледа на својата кариера со благодарност и гордост, но и со сознание дека ривалството со Ѓоковиќ било важен дел од неговата тениска патека.

„Ривалството меѓу нас двајца беше епско и ме направи подобар играч. Се надевам дека и тој го чувствува истото,“ додаде Федерер.

Ова признание од страна на швајцарската легенда само ја зголемува почитта меѓу фановите на тенисот кон двајцата играчи, кои преку своите дуели оставија неизбришлива трага во историјата на спортот.

Advertisement