Поврзи се со нас

Фудбал

Фиго за Меси: Кога не сакате да бидете на некое место, ништо не може да го смени вашиот ум

Луис Фиго навести дека Лионел Меси повеќе не сака да остане во Барселона. Аргентинската суперѕвезда упати писмено барање да го напушти „Камп Ноу“ во текот на летото, но беше принуден да остане во клубот за правни проблеми.

Од време на време, Меси не се појавуваше оваа сезона во дресот на Барселона, бидејќи мораше да чека седум целосни натпревари за да го постигне првиот гол од натпреварот во лигата.

Тој минатиот викенд погоди за прв пат против Реал Бетис во неговиот седми натпревар во Ла Лига.

Поранешната sвезда на Барселона и Реал Мадрид, Фиго, покажа дека со внимание ја гледал ситуацијата на Меси во текот на летото.

 
„Напорите на Меси да ја напушти Барселона ова лето, ги гледав како сите љубители на фудбалот: изненаден и чекав што ќе се случи“, изјави Фиго за „Марка“.

„Тој ги има мотивите и причините зошто ја донел таа одлука. Не знам што се случуваше порано. Секој клуб сака да има играч како Меси”, додаде тој.

„Но, генерално во животот, ако не сакате да бидете на некое место, на крајот ништо не може да го промени вашиот ум“, рече тој.

loading...

Facebook