Поврзи се со нас

Фудбал

Флорентино Перез подготви понуда за Мбапе и рече: „Не даваме ни евро повеќе!“

Килијан Мбапе никогаш не криел дека е навивач на Реал Мадрид, а многумина веруваат дека еден ден ќе игра во дресот на кралскиот клуб.

Мбапе моментално игра за ПСЖ, кој му плати дури 180 милиони евра на Монако пред неколку години. Сепак, тој неодамна изјави дека ПСЖ е само еден од чекорите во неговата кариера и дека сигурно ќе има нови предизвици.

Одамна е познато дека Мбапе навиваше за Реал Мадрид како момче, најмногу поради неговиот идол Кристијано Роналдо. Кралевите се обидоа да го донесат Мбапе летото 2019 година, но не успеаја.

Сепак, јасно е дека Флорентино Перез мора да направи промени во играчкиот кадар и да смени генерации бидејќи Реал не делува толку моќно оваа сезона. Мбапе е неговата главна желба и го гледа како предводник на новите Галактикоси.

Но, и покрај тоа, Перез не сака да потроши премногу пари колку што очекува ПСЖ. Со оглед на финансиската криза во фудбалот, Перез реши да понуди 120 милиони евра за Мбапе пред крајот на сезоната и рече дека нема да даде ниту едно евро повеќе од тоа.

Многумина веруваат дека Мбапе вреди многу повеќе од тоа и ќе биде интересно да се види каква ќе биде одлуката на францускиот шампион.

loading...

Facebook