Connect with us

Фудбал

Фулам славеше со 7:0, но сите во Англија моментално зборуваат само за Александар Митровиќ

Во натпреварот од 45. коло на англискиот шампионат, Фулам го демолираше Лутон со 6:0.

Пред крајот на колото Фулам одигра натпревар без притисок, кој претходно обезбеди враќање во Премиер лигата, додека гостите бараа барем бод во борбата за останување на шестото место и пласман во плејофот за влезе во највисокиот ранг.

Сепак, тие го претрпеа еден од најтешките порази во клупската историја, бидејќи домаќинот славеше со неверојатни 7:0.

До 29. минута мрежите мируваа, а потоа Керни погоди за 1:0, така што Тете во 39. минута постигна убав гол од далечина, а во 54. минута Карваљо излезе сам на голманот Лутон и ја затресе мрежа зад неговиот грб.

Голот на Александар Митровиќ следеше во 62. минута. Со тој гол, српскиот репрезентативец го израмни рекордот во лигата по број на голови во една сезона, а во 92. минута влезе во историјата со гол за 7:0.

Тоа беше 43-ти гол за Митровиќ оваа сезона и никој никогаш не успеал да ја достигне таа бројка во една сезона од шампионатот. Претходно, напаѓачот на Портсмут, Гај Витингем, постигна 42 гола во една сезона од Чемпионшип пред 30 години.

Неверојатна сезона за Фулам кој ја мина границата од 100 гола, но и за Митровиќ кој со Србија ќе игра во Катар и повторно ќе го гледаме во Премиер лигата.

Фулам денеска стана првиот тим во историјата кој постигнал над 100 гола во сезоната во Чемпионшип.

Реклама

Facebook