Connect with us

Фудбал

Голема контроверза на пеналот за ПСЖ: „Неверојатно е што се случи“ (ВИДЕО)

Победата на ПСЖ над Анже на големо се коментира во Франција.

ПСЖ го победи Анже со 2-1 во петокот вечерта, а победничкиот гол дојде по изведениот пенал за парижаните. Килијан Мбапе на богатиот француски клуб му донесе нови три бода во 87. минута од пенал.

Пред да биде досуден пеналот за ПСЖ, евидентно е дека Мауро Икарди го повлече со рака гостинскиот фудбалер Ромен Томас, а во продолжението на таа акција, Аргентинецот ја доби најстрогата казна бидејќи откако ја погоди со глава топката, таа погоди еден од гости во раката. ВАР го забележа тој детал и судијата покажа на пеналот, но прашањето е – зошто ВАР „замижи“ на претходната ситуација кога е очигледно дека Икарди направи фаул во напад?

“Неверојатно е што се случи. Поразот од 1-2 тука не е срамота, но во овој случај едноставно е невозможен. Работевме цела недела да одиграме добра игра. Уморен сум од овој ВАР. Вложивме милиони во него и не знаеме. ниту како да го користиме ВАР “, изјави фудбалерот на Анже, Ромен Томас, за натпреварот за „Прајм Видео“ по натпреварот.

„Ме нервира затоа што сум страстен за фудбалот и сум посветен на него, гледам што правам. Икарди прави фаул, ме влечеше за рака, паднав, а потоа максимално ја користи својата позиција за да изведе пенал. Фрустриран сум“, додаде Томас.

Се огласи и самиот клуб, кој беше оштетен синоќа во Париз.

“Не сме навикнати да се жалиме. Едноставно бараме конзистентност, коректност и почит. Почит кон играчите, персоналот, навивачите кои даваат се од себе. Затоа што го сакаме фудбалот. Само. Немаме ништо против ПСЖ или самиот ВАР систем. Ние само се противиме на неговата опасна употреба што создава фрустрација и неправда. Можеби ќе имаме корист од ВАР утре, но тоа не го решава проблемот. Само спортскиот аспект треба да влијае на исходот на натпреварот “.

Реклама

Facebook

Реклама