Connect with us

Фудбал

Големиот кикс ја однесе Италија во плеј-оф, Швајцарците славеа, Англичаните со 10:0 го заверија билетот за Катар!

Во понеделник се одиграа европските квалификации за Светското првенство во Катар во 2022 година.

Во групата Ц беше најинтересно и највозбудливо затоа што Италија и Швајцарија се бореа за прво место и директен пласман на Мундијалот. И двете селекции имаа по 15 поени, па решавачка беше гол разликата.

 

Италијанците и гостуваа на Северна Ирска, но беа разочарани и одиграа само 0:0, така што победата над Бугарија (4:0) беше доволна за Швајцарија да заврши прва, додека европскиот првак ќе мора да оди во плеј-офот.

Швајцарците вечерва ги нападнаа Бугарите од почеток до крај и постојано сакаа да постигнат гол. Но, само во 48. минута Окафор успеа да ги скрши гостите, а во 57. минута Варгас погоди за 2:0. Подоцна ВАР им поништи уште два гола на Швајцарците поради офсајд, но тие успеаја да го постигнат третиот гол и стрелец беше Итен, а на крајот четвртиот. Фројлер го заврши натпреварот со гол.

 

Како и да е, тие вечерва слават, одат на Светско првенство благодарение на слабото издание на „азурите“ или подобро кажано цврстата одбрана на Северна Ирска.

Во групата И, Англија го потврди директниот пласман на Мундијалот откако го демонтираше Сан Марино на гости со 10:0, а само на полувремето беше 6:0. Кејн постигна четири гола, Мегваер, Смит Роу, Абрахам, Сака и Мингс по еден со еден автогол и еден поништен гол поради фаул.

Во вториот натпревар Полска, која оди во плеј-офот, беше поразена без Роберт Левандовски со 2:1 од Унгарија, додека Албанија само со 1:0 ја победи Андора.

Во групата Ф од претходно се се знаеше. Данска го освои Светското првенство, Шкотска во плеј-офот. Шкотите вечерва им го нанесоа првиот пораз на Данците (2:0), додека Израел во ефикасен меч ги победи Фарски Острови со 3:2, а Австрија беше подобра од отпишаната Молдавија со 4:1.

Реклама

Facebook

Реклама