Поврзи се со нас

Фудбал

Големо признание на Салах во Египет: Тој им даде добар совет на сите родители

Ѕвездата на Египет и Ливерпул, Мохамед Салах, беше награден од Египетскиот фудбалски сојуз за неговата инспиративна улога во тамошниот фудбал и како првиот египетски играч што ја освоил англиската Премиер лига и Лигата на шампионите.

Салах беше повикан од селекторот на Египет, Хосам Ел-Бадри за претстојните натпревари против Того во квалификациите за Купот на нациите во 2021 година. Фараоните ремизираа со Кенија и Коморос во првите два меча, па сега се трети и ќе имаат императив за победа против Того.

ЕФА одлучи да го искористи доаѓањето на Салах во националниот камп за да го награди за сето она што го носи во египетскиот фудбал.

“Одлично е што го добив ова признание во мојата земја. Сакав да се подобрувам и да се подобрувам од мали нозе. Бев инспириран од многу играчи, пред сè од Зидан, Роналдо Назарио, Луис Фиго и Франческо Тоти. Кога играв со Тоти, Почувствував дека исполнив еден од своите соништа “, рече Салах.

Тој исто така рече дека инспирација му биле египетските легенди како Махмуд Ел-Хатиб и неговиот поранешен тренер Дијао Ел-Сајед.

„Јас го советувам кој било родител да не го омаловажува сонот на своето дете. Мојата приказна е најголемиот доказ. Дојдов од село далеку од Каиро и се будев во 4 наутро за да одам на тренинг. Поддршката на моето семејство е причина за она што го живеам во моментов “, додаде напаѓачот на Ливерпул.

 

 

loading...

Facebook